TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

İnternet Bankacılığı Kullanıcılarının
Kişisel Bilgilerini Elde Etmeye Yönelik Virüsler Hakkında

Kamuoyu Duyurusu

(10 Şubat 2006)

Son dönemde internet bankacılığı kullanıcılarının; kullanıcı kodu, şifre, parola, güvenlik sorusu vb gibi bilgilerini elde etmeye yönelik son derece tehlikeli bir virüs (Torpig türevi) tespit edilmiştir. Banka müşterilerinin internet bankacılığına giriş için kullandıkları bilgisayarlara yerleştirilen söz konusu virüsle, müşterilere ait bilgiler ele geçirilmektedir. Müşterilerin bu tip virüslerden etkilenmemeleri için aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri büyük önem arz etmektedir.


· Online İşlemler gerçekleştirirken, işlem yapılan sayfada. daha önceki bağlantılardan farklı bir gürünüm veya ifade varsa, hiçbir işlem yapılmadan ilgili banka ile irtibata geçilmelidir.

· Güvenli olmayan internet sitelerine giriş yapılmamalı ve bu tür sitelerden dosya indirilmemelidir,

· Bilinmeyen adreslerden gelen e-postalar açılmadan silinmeli, mümkünse bu tür e-postaları engelleyici tedbirler alınmalıdır.

· Bilgisayarlarda kullanılan yazılımlara ait güvenlik güncellemeleri mutlaka yüklenmelidir.

· Antivirüs yazılımları kullanılmalı ve düzenli olarak güncellenmelidir.

· Kişisel güvenlik duvarları (Firewall) kullanılmalıdır.

· Kişisel bilgileri ele geçirmek üzere bilgisayara sızan casus yazılımlara karsı "Anti-Spyware" yazılımları kullanılmalıdır.


İnternet bankacılığı kullanıcısı olarak, şifrelerinizin ve bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için bankanızın internet sitesindeki güvenlik açıklamalarını dikkatle okumanız önerilmektedir.


Kamuoyunun bilgisine sunulur.


Saygılarımızla,


Türkiye Bankalar Birliği